Biggest Loser Sverige 2012 avsnitt 3 (spoiler)

Biggest Loser Sverige 2012 avsnitt 3

Avsnitt 3 av Biggest Loser Sverige 2012 är troligtvis det avsnitt där flest deltagare någonsin har tvingats avstå från träning eller lämnat. Daniel och Robert tvingades uppsöka sjukhus, Richard lämnade och Ralph fick inte delta.

Tävlingen bestod av att flytta säckar på 5 eller 15 kg en sträcka på 25 eller 40 m beroende på vilka säckar man valde. Vinnare var det röda laget bestående av Slejman och Anna som därmed blev immuna i veckans invägning.

Eftersom deltagarna är uppdelade i lag så är det deras gemensamma procent.

NamnStartviktDagsviktResultatProcent
Robert175.2161.7-6.03.3%
Marko181167.6-5.33.3%
Lena9587.9-1.63.0%
Ralph169.5147.7-5.73.0%
Helene10696.9-2.22.2%
Linda149139.3-1.72.1%
Michael153141.9-4.42.1%
Slejman143.7132.9-1.82.0%
Anna121.4112.2-3.12.0%
Astrid113.6106.9-2.9-0.4%
Daniel183.6177.7+4.0-0.4%

När resultatet väl kom så blev jag otroligt förvånad över det röda laget som tillsammans gick ner 2 procent! Har man tittat på den amerikanska upplagan, vilket jag förväntar mig att deltagare gör, så bör man vara väl medveten om att en immun vecka ska användas för att fylla på med vätska som man sedan kan tappa under kommande vecka och därmed automatiskt få en ”gratisvecka”.

Utröstningen

  • Grönt röstade på Daniel
  • Rött röstade på Daniel
  • Svart röstade på Daniel

Åter igen var röstningen ensidig och Daniel tvingades lämna. Inte mycket att säga om det utan jag hoppas att han återfår hälsan och lyckas gå ner i vikt på hemmaplan för att sedan komma tillbaka till finalen.

Published 19/01/2012 by Stefan