Biggest Loser Sverige 2012 avsnitt 2 (spoiler)

Biggest Loser Sverige 2012 avsnitt 2

Premiäravsnittet av Biggest Loser Sverige blev en tittarsuccé och en klar förbättring gentemot förra säsongen. Dels så har vi riktiga gymlokaler som känns mycket trevligare och dels fick vi lära känna deltagarna bättre.

Idag var det dags för de första utröstningen och som ett resultat så blev det tyvärr mindre tid över till annat. Det som visades var bland annat ett läkarbesök där bland annat Ralph fick restriktioner över vad han fick göra under programmet för att inte riskera några hälsoproblem. Vi fick även se en kort genomgång av vad deltagarna kan äta en vanlig dag. Därutöver blev det givetvis stenhård träning och motiverande klipp från träningslokalerna.

Eftersom deltagarna är uppdelade i lag så är det deras gemensamma procent.

NamnStartviktDagsviktResultatProcent
Ralph169.5153.4-16.18.8%
Lena9589.5-7.28.8%
Richard132124.2-10.67.3%
Helene10699.1-6.97.3%
Anna121.4115.3-6.16.1%
Slejman143.7134.6-9.16.1%
Linda149141.0-7.95.1%
Michael153146.3-7.45.1%
Daniel183.6173.7-9.54.3%
Astrid113.6109.8-3.24.3%
Robert175.2167.7-7.54.2%
Marko181172.9-7.54.2%
Rachelle105102.0-3.63.2%
Åsa120117.0-3.63.2%

Utröstningen

  • Röda röstade på blåa
  • Gula röstade på blåa
  • Beigha röstade på blåa

Röstningen var ensidig och det blå laget tvingades lämna. När man väl var på väg ut så kom Jessica Almenäs med överraskningen att laget fortfarande har chans att träna hemma och komma tillbaka om ett par veckor för att försöka slå ut ett annat lag som då landat under det gula sträcket. Kan bli intressant.

Published 12/01/2012 by Stefan