Biggest Loser Sverige 2010 avsnitt 3

Precis som väntat så ställer lårskadan från avsnitt 2 till det ordentligt för René och undertiden som resten av deltagarna tränar kampsport så tvingas han hålla sig till promenader i skogen och på löpbandet. Ren idioti!

Utmaningen

Då var det dags för den omtalade frestelsen där den deltagaren som äter flest kalorier får dra av ett extra kilo vid invägningen. Utan diskussion så är det den utmaning som har resulterat i flest utskällningar i amerikanska Biggest Loser.

Taktiskt drag från Karl Fredrik att äta 12 kalorier. Ingen trodde riktigt på allvar att det skulle räcka men det var nära att bli ett väldigt billigt kilo. Istället var det tyvärr Mattias som föll dit och åt motsvarande 1909 kalorier. Jag kände verkligen med honom när hans ögon tårades inne i rummet.

Ganska väntat så fick Mattias höra det både en och två gånger från Tanja vilket verkade ge resultat eftersom han inte gav upp utan fullföljde träningen.

Eftersom deltagarna är uppdelade i lag så är det deras gemensamma procent.

NamnStartviktDagsviktResultatProcent
Peter140.0127.0-2.62.6%
Mattias206.6190.6-4.92.6%
René177.9158.4-4.72.6%
Karl Fredrik169.6150.0-3.62.6%
Linn106.397.0-2.22.5%
Maria114.5105.0-3.02.5%
Florence101.092.6-1.92.1%
Rune130115.9-2.52.1%
Lotta111.9103.3-1.41.4%
Sofia127.4119.6-1.71.4%

Till skillnad mot tidigare avsnitt så var det idag två deltagare som åkte ut – en från vardera lag under den gula linjen. När det väl är dags att skriva ner namnet på deltagarna så kommer jag att tänka på det gamla talsättet om att man vet inte vad man har förrän man har förlorat det. På något vis stämmer det väldigt bra här då varken Florence eller Sofia tog särskilt mycket plats i programmet men utan dem – inte minst Runes kärlek – kommer det bli tomt.

Published 20/09/2010 by Stefan