Biggest Loser Sverige 2010 avsnitt 2

Avsnittet börjar med en återblick på avsnitt 1 där Emelie och Terese tvingades lämna programmet. Därefter tar Mårten Nulén sig ett snack med Maria och Linn i hopp om att öka deras morgonpromenad från 30 till 90 minuter. I mina ögon låter 30 minuter på tok för lite med tanke på vad som står på spel och det vore klart intressant att se hur en dag på Biggest Loser-slottet ser ut.

Det som sticker ut i avsnittet var föreläsningen Stephan Rössner höll om fetma (se hela på TV4) som är både inspirerande och informativ.

Utmaningen

Första utmaningen i Biggest Loser Sverige bestod av tre klassiska 60-meters lopp mot tre barn. Två flickor på vardera 12 och 10, samt en pojke på 8.

Om jag inte misstar mig så är tävlingsidén hämtad från amerikanska Biggest Loser och i mina ögon en riktigt dålig idé. Inte för att det skulle vara förnedrande, något deltagarna slår ifrån mot, utan för att det var upplagt för skador. Givetvis drog René sönder ljumsken, något som kommer hämma både honom och hans lagkamrat Karl Fredrik en lång tid framöver i Biggest Loser.

Vinnaren i utmaningen var det blåa och orange laget som får dra av vars 0.5 kg.

Stor lycka

Programmets stora lycka stod det blå laget för efter att man besökt ett sjukhus och kommit fram till att Sara var gravid. René sa det vi alla tänkte:

Underbart! Jag är jävligt glad för deras skull.

Eftersom deltagarna är uppdelade i lag så är det deras gemensamma procent.

NamnStartviktDagsviktResultatProcent
René177.9163.1-7.04.2%
Karl Fredrik169.6153.6-6.84.2%
Rune130118.4-4.63.5%
Florence101.094.5-2.63.5%
Linn106.399.2-2.93.2%
Maria114.5108.0-3.93.2%
Peter140.0129.6-2.92.61%
Mattias206.6195.5-5.82.61%
Fredrik125.5117.4-3.52.60%
Sara101.296.6-1.72.60%
Lotta111.9104.7-2.42.1%
Sofia127.4121.3-2.52.1%

Utröstningen

  • Gult röstade på blått
  • Rött röstade på blått
  • Orange röstade på blått

Åter igen tog René och Karl Fredrik förstaplatsen, tätt följda av det orange laget bestående av Rune och Florence. Utröstningen skedde efter önskemål från det blå laget och jag önskar dem all lycka med sitt framtida barn.

Published 13/09/2010 by Stefan