Biggest Loser Sverige 2010 avsnitt 1

Då var det äntligen premiär för Biggest Loser Sverige 2010. Jag anser att den amerikanska upplagan utan tvekan är den absolut mest inspirerande TV-serien.

Avsnittet drar igång med inspirerande scener från hela världen för att sedan följas upp av det svenska introt till tonerna av Andreas Johnson – Solace vilket jag anser vara ett väldigt bra låtval. Därefter ser vi bussen rulla in med samtliga 14 förväntansfulla deltagare, följt av en kort presentation och invägning.

Efter invägningen som visade relativt lätta (i jämförelse med USA) deltagare så fick vi en kort presentation av de båda tränarna – Mårten Nulén och Tanja Djelevic och ett par minuters träningstid när man bekantar sig med gymmet.

Dagen efter blir det ett pass ute i naturen samtidigt som Tanja förklarar sin och Biggest Loser filosofi om viktminskning, nämligen kalorier in – kalorier ut. Något jag personligen förespråkar eftersom teorin är så oerhört enkel.

Avsnittets höjdpunkt är troligtvis när deltagarna ska nämna vilken mat man främst frossar i varpå René lämnar specifika maträtter till förmån för länder såsom dansk mat, italiensk mat och spansk mat.

Eftersom deltagarna är uppdelade i lag så är det deras gemensamma procent.

NamnStartviktDagsviktResultatProcent
Karl Fredrik169.6160.4-9.24.9%
René177.9170.1-7.84.9%
Florence101.097.1-3.94.7%
Rune130123.0-7.04.7%
Peter140.0132.5-7.53.7%
Mattias206.6201.3-5.33.7%
Lotta111.9107.1-4.83.5%
Sofia127.4123.8-3.63.5%
Sara101.298.3-2.93.3%
Fredrik125.5120.9-4.63.3%
Emelie98.896.3-2.53.1%
Terese114.2110.0-4.23.1%
Maria114.5111.9-2.63.1%
Linn106.3102.1-4.23.1%

Utröstningen

  • Rött röstade på grönt
  • Orange röstade på grönt
  • Rosa röstade på grönt

Det är svårt att redan i första avsnittet fatta tycke för någon (utöver rött) men är det något jag har svårt för så är det omotiverat gråtande. På så vis är det ganska skönt att det gröna laget bestående av Emelie och Terese röstades ut.

Published 06/09/2010 by Stefan